Svět vína a kultury Bzenec

Naše společnost spolupracuje na projektu Svět vína a kultury Bzenec se společností Zámecké vinařství Bzenec.

Interaktivní evropské muzeum vína a centrum kultury by mohlo vzniknout z dosud chátrajícího Bzeneckého zámku. Pod názvem Svět vína a kultury Bzenec ho chtějí vybudovat nejbližší sousedé zámku – Zámecké vinařství Bzenec, s.r.o.

„Mělo by jít o jedinečnou vinařskou expozici, jaká v České republice ani v nejbližší Evropě zatím není,“ uvedl ředitel Zámeckého vinařství Bzenec, Bořek Svoboda.

Axionometrie budoucí podoby zámku v Bzenci

Vizi podoby a provozu budoucího areálu bychom mohli nejlépe pochopit, pokud bychom měli možnost si jej projít a vidět přímo očima budoucího návštěvníka. Následující popis je právě takovým pohledem do budoucnosti.

Již při příchodu k zámku z centra města jsme zasaženi úchvatným pohledem na restaurovaný areál dobře dochované novogotické architektury. Stojíme před vstupem a vidíme, že za cimbuřím předzámčí levituje tenká bílá linie moderní přístavby, která podtrhuje a dává vyniknout siluetě zámku v pozadí.

Procházíme na nádvoří pod moderní transparentní klenbou, vstupujeme na jemný dekor neopakovatelné, nikde jinde neviděné dlažby, jejíž vzory přitom vycházejí z barev a motivu místní tradice. Celým areálem prostupuje duch otevřenosti, je zde na první pohled živo, s mnoha příležitostmi k posezení, tu pod baldachýnem restaurace, tu na lavičkách pod stromy, či u vodních prvku uprostřed plochy.

Kam se vydat na první obchůzku? Láká nás vstoupit do rekonstruované zámecké kaple, projít se velkolepým prostorem společenského sálu, kde probíhají nejrůznější akce od konferencí po svatební hostiny? Můžeme strávit hodiny v unikátní enotéce spojené s galerií dočasných výstav v levém křídle, a přitom nechat naše děti prožít zábavnou a poučnou edukační expozici v pravém předzámčí, můžeme se vydat rovnou skrz zámek do parku. Nejspíš se ale zastavíme právě uprostřed budovy, v samém komunikačním srdci areálu. Rozhlížíme se po jedinečném vnitřním uspořádání prostoru zámku, Dáme si jen kávu v místní kavárně? Snad až při zpáteční cestě za zážitky, které nás cekají během prohlídky interaktivní expozice ve vyšších patrech zámku. Od druhého patra až po pudu procházíme jednotlivými sály a tématy a všemi smysly zakoušíme, co znamená být vinařem, jaké to je pracovat na vinici, pochopíme, jak vzniká nápoj i to, čím je celá oblast Bzenecka jedinečná v rámci vinařského světa. A i když zde strávíme celé odpoledne v hravé atmosféře interaktivního muzea a zakončíme prohlídku večeří v moderní restauraci, už teď víme, že se sem chceme vrátit, už teď se těšíme, že sem přijedeme s přáteli a nebude to naposledy. Vždyť svět vína a kultury na zámku a celé město Bzenec stojí za pravidelnou návštěvu.

Současný stav zámku

Art Consultancy s.r.o.

Gudrichova 1332/6, 747 01 Opava
IČO: 29457009
DIČ: CZ29457009

skalik@artconsultancy.eu

+420 777 187 823